MAGDA BRUDZIŃSKA

altowiolistka, wokalistka, specjalistka prawa autorskiego, producentka projektów kulturalnych, menadżerka muzyczna.

Absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wydziału Prawa Własności Intelektualnej UJ. Dyrektor Fundacji im.Zbigniewa Wodeckiego.
Od ponad 20 lat występuje na scenie. Wykonuje muzykę klasyczną, rozrywkową i jazz.
Zajmuje się aranżacjami i produkcjami muzycznymi. Wokalna ścieżka jej kariery obejmuje występy na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, w tym cztery w roli producentki.

Jest menadżerką i wokalistką MBK Trio: etnicznego zespołu chętnie zapraszanego na koncerty w całej Europie.
Ma też na swoim koncie współpracę z orkiestrami (Filharmonia w Opolu, Sinfonietta Cracovia, Luzern Sinfonic Orchestra…), liczne kursy mistrzowskie i projekty z zespołami kameralnymi. Zwyciężyła też w jednej z pierwszych edycji programu „Szansa na sukces”.
Od ponad dekady współpracuje z agencjami eventowymi i koncertowymi w roli niezależnej producentki .
Od listopada 2017 jest dyrektorem w Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.

Magda chętnie się angażuje w projekty z pogranicza muzyki i innych sztuk. Ściśle współpracuje różnymi Fundacjami i Instytucjami Kultury.

PROJEKTY :

  • MBKTrio, czyli odważne i piękne połączenie tradycji z nowoczesnością. Folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory aszkenazyjskiej, muzyka romska i bałkańska.

  • Ethno Project (MBKTrio) – nowa, świeża odsłona polskiej i europejskiej muzyki ludowej i folkowej w aranżacjach łączących estetykę jazzową, klasyczną i popową.

• Polska piosenka żydowskiego pochodzenia (MBKTrio) „Piosenka jest dobra na wszystko” projekt, który przybliża rożne oblicza piosenki żydowskiej – tej tradycyjnej śpiewanej w Jidysz i tej pochodzenia żydowskiego śpiewanej po polsku – znanej szerzej dzięki miedzywojennym kabaretom. Koncert ma świeży i dynamiczny charakter, aranżacje łączą ze sobą elementy jazzu, klasyki i muzyki improwizowanej.

• „Moniuszko zaczarowany” – Moniuszko na jazzowo to projekt przygotowany z okazji Roku Moniuszkowskiego. Nowa odsłona pieśni powszechnie znanych ze „Śpiewników domowych”, a także te mniej popularne z cyklu ”Pieśni wieśniaczych”, czy dumki. Melodie i pieśni zostały zaaranżowane w zupełnie nowej jazzowej stylistyce z wykorzystaniem elementów klasyki i etno.

• Magda Brudzińska Jazz – koncert, w którego programie znajdują się najpiękniejsze standardy smoothjazzowe i jazowe, przygotowany wraz najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi.

• „4 Tango seasons” – jedyny taki w Polsce projekt z tangami Astora Piazzoli przygotowany wraz z AM w Krakowie

  • LA INTERNACIONAL TANGO – pierwsza w Polsce międzynarodowa orkiestra tanga

  • „Colorovanka” projekt łączący muzykę klezmerską, polską i bałkańską w kolorową
    i dynamiczną całość (płyta wydana przez Polskie Radio 2013 ),
  • „Kolberg jazz”-jazzowy program z autorskimi aranżami wybranych polskich utworów ludowych stworzony z okazji „Roku Kolberga” (współpraca z Adamem Niedzielinem),
  • muzyka teatralna (współpraca z teatrem „Barakah” z Krakowa, „Teatrem Nowym” z Poznania i „Teatrem Muzycznym” z Chorzowa), współpracuje także jako trener wokalny i konsultant muzyczny z krakowskim teatrem Variete,
  • muzyk sesyjny (współpraca z Renatą Przemyk,
  • folkowe brzmienie Donatana i Cleo „My Słowianie”, „Sztorm ).
  • multimedialny projekt „I była miłość w Gettcie”, poświęcony życiu Marka Edelmana. Także udział w cyklicznych Wypominkach Tischnerowskich (Łopuszna i Warszawa).

Magda od lat funkcjonuje na krakowskim Kazimierzu: współpracowała z Klezmer Hojs, wydawnictwem Austeria, Leopoldem Kozłowskim, krakowskimi instytucjami kultury , muzeami, FKŻ, etc. W 2004 roku założyła zespół „Quartet Klezmer Trio”, który odwiedził niemal wszystkie festiwale klezmerskie w Polsce i Europie.

W 2014 QKT został rozwiązany. Od tego czasu Magda występuje z nowym składem i pod nową nazwą „Magda Brudzińska Klezmer Trio”.

DYSKOGRAFIA:

Autorskie
„Klezmer Street Songs” Quartet Klezmer Trio ( 2004)
„8 p.m” Quartet Klezmer Trio (2008 Austeria)
„Colorovanka” Magda Brudzińska (2013 Polskie Radio )
„Sztejtel” Magda Brudzinska Klezmer Trio ( 2014 Austeria)
„The best of Klezmer Songs” Magda Brudzińska Klezmer Trio ( 2017)

Kompilacje:
„Jewish and Balkan Inspiration” vol I i II
„Ale Filmy” (Rmf Classic)

Archiwum
“Acme” – Sirrah (1996, Music for Nations)
”Did Tomorrow Come” – Sirrah (1997, Music for Nation)

Gościnnie:
“Rzeźba dnia” – Renata Przemyk (2014)
“Hiper / Chimera” – Donatan i Cleo (2014)
„Zdrada” – Farben Lehre (1996)
a także płyty nagrane w tutti z Filharmonią Opolską, Krakowską Orkiestrą Radiową czy Sinfoniettą Cracovią.